Rupert  Lloyd Parry GBCT photo

Rupert Lloyd Parry GBCT

Grip NVQ 3 Certified

Rupert is an experienced Key Grip working predominantly on feature films and television drama with an extensive list of commercials and promos.

IRATA Level I Rope Access Technician
PADI Advanced Open Water Diver
BAFTA member

Feature Films

Production Director Director of Photography
Mary MagdaleneGarth DavisGrieg Fraser ACS ASC
Trainspotting 2Danny BoyleAnthony Dodd Mantle BSC ASC
SuffragetteSarah GavronEduard Grau
In the Heart of the SeaRon HowardAnthony Dodd Mantle BSC ASC
1D 3D (3D Concert Sequences)Morgan SpurlockTom Krueger
About TimeRichard CurtisJohn Gulesarian
RushRon HowardAnthony Dodd Mantle BSC ASC
Dredd 3D (UK Unit)Alex GarlandAnthony Dodd Mantle BSC ASC
TranceDanny BoyleAnthony Dodd Mantle BSC ASC
GambitMichael HoffmanFlorian Ballhaus
The Iron LadyPhyllida LloydElliot Davis ASC
My Week with MarilynSimon CurtisBen Smithard BSC
The AwakeningNick MurphyEduard Grau
Attack the BlockJoe CornishTom Townend
OndineNeil JordanChris Doyle HKSC
How to Lose Friends & Alienate PeopleRobert WeideOliver Stapleton BSC
SluethKenneth BranaghHaris Zambarloukos BSC
The Waterhouse (UK Unit)Jay RussellOliver Stapleton BSC
The History BoysNicholas HynterAndrew Dunn BSC
Breakfast on PlutoNeil JordanDeclan Quinn
Pride and PrejudiceJoe WrightRoman Osim BSC
Buffalo SoldiersGregor JordanOliver Stapleton BSC
I Am DavidPaul FeigRoman Osin BSC
Gladiator (UK/Morocco Unit)Ridley ScottJohn Mathieson BSC
Plunkett and MacleaneJake ScottJohn Mathieson BSC
Love is the DevilJohn MayburyJohn Mathieson BSC
Twin TownKevin AllenJohn Mathieson BSC
The Fifth Element (2nd Unit)Luc BessonThierry Arbogast AFC
Nil By MouthGary OldmanRon Fortunato ASC

TV / Drama

Production Director Director of Photography
Philip K. Dick's Electric DreamsMichael Dinner/David Farr/Tom Harper/Marc MundenOllie Downey/Tony Slater Ling
GuerrillaJohn RidleyRamsey Nickell
MaigretJon EastDirk Nel
Poldark II (2nd Unit)Will Sinclair/Charles PalmerSergio Delgado/Cinders Forshaw BSC
And Then There Where NoneCraig ViveirosJohn Pardue
You, Me and the Apocalypse (2nd Unit)Saul MetzsteinStephan Pehrsson
Stan Lee's Lucky Man (Dailies/2nd Unit)Brian Kelly/Jon EastJohn Pardue/Dale McCready
Siblings 2Dan ZeffRob Kitzmann
The Delivery ManVictoria PileRob Kitzmann
Episodes (Series 3 & 4)Iain B MacDonaldRob Ktzmann
The Wrong MansJim Field SmithRob Ktzmann
The Line of BeautySaul DibbDavid Odd
The Canterbury TalesAndy De EmmonyDavid Odd
Foyle's WarJeremy SiberstonDavid Odd
White TeethJulian JarroldDavid Odd
Flesh and BloodJulian FarinoDavid Odd
Perfect StrangersStephen PoliakoffCinders Forshaw BSC
Jason and the ArgonautsNick WillingSergey Kozlov
Oliver TwistRenny RyeWalter McGill
The HungerJake Scott /Tony ScottJohn Mathieson BSC

Equipment

Extensive equipment - please ask for list